O co jde?
Železo je jedním z velmi důležitých prvků, ale bohužel většině populace chybí. V lidském těle se nachází 3 až 5 gramů železa. Denní úbytky jsou 0,03 – 0,08 mg denně močí, při menstruaci okolo 40 až 80 mg denně, další mnohem větší ztráty mohou být při úrazech a po operacích. Železo potřebují všechny tělesné orgány. Je nezbytnou součástí hemoglobinu, složky červených krvinek přenášející kyslík k buňkám. Železo je stopový prvek potřebný při základních životních funkcích.
Železo je klíčovým stopovým prvkem – je stavebním kamenem pro červené krvinky, které po celém těle roznáší kyslík. Najdeme ho také v dalších enzymech a ve svalech – v červeném svalovém barvivu, které uchovává kyslík.
Z tohoto důvodu (v případě nedostatku kyslíku v organismu) patří mezi nejčastější projevy nedostatku železa únava, bolesti hlavy, snížená pozornost, nesoustředěnost, u dětí může dojít k poklesu schopnosti učit se. Mezi další příznaky patří zhoršený krevní oběh (pocit studených končetin), bušení srdce, závratě, bledá pokožka a lámavost vlasů a nehtů.
Čím železo prospívá?
- prospívá ke snížení vyčerpání a únavy
- pomáhá správnému fungování imunitního systému a zvyšuje odolnost proti infekcím
- podporuje správné rozpoznávací funkce
- pomáhá k normálnímu metabolismu pro tvorbu energie
- podporuje růst a udržuje dobrý stav kůže
- přispívá ke správnému přenosu kyslíku v těle a k normální tvorbě červených krvinek a hemoglobinu (pomáhá léčit chudokrevnost vyvolanou jeho nedostatkem)
- hraje roli v procesu dělení buněk
Co říkají odborníci?
„Podporuje růst. Stupňuje schopnost organizmu odolávat nemocem. Odstraňuje únavu. Zabrání vzniku a vyléčí anemii z nedostatku železa. Navrací pokožce správné nepětí. K tomu, aby se železo v organismu zužitkovalo je potřebná měď, kobalt, mangan a vitamin C. Železo je nezbytné k odpovídajícímu metabolismu vitaminů B.“
Zdroj: DAVIS. A. 2013. Čo vám chýba aby ste boli fit. Bratislava: Eko-konzult, 2013. s. 126