O co jde?
Vápník je základní stavební složkou kostní tkáně. Vápník je jedním z nejdůležitějších minerálů v těle. Přírodní komplex vápníku, který je potřebný pro zdravý růst a udržení zdravých kostí a zubů, přispívá ke správné srážlivosti krve a k látkové přeměně.
Vápník je nejvíce zastoupen minerál v lidském těle. Při přechodu (menopauze) u žen potřeba vápníku stoupá. Jeho nedostatek může způsobit podrážděnost, návaly horka, noční pocení, křeče v nohou, duševní depresi. Během posledního týdne před menstruací má žena zvýšenou spotřebu vápníku, což způsobuje nervové napětí, podrážděnost a až duševní depresi. Kalcium a magnesium však musí být mimo toho ve správném poměru, jinak se v moči objeví ztráta jednoho z nich a opět vznikají podmínky pro vytvoření kamenů. Při chronických bolestech může pomoci vápník, uplatní se i při menstruačních křečích. Vápník pomáhá dospívajícím, kteří trpí "růstovými bolestmi".
Čím vápník prospívá?
- udržuje kosti pevné a zuby zdravé
- snižuje riziko zlomenin a řídnutí kostí
- zajišťuje pravidelnou srdeční činnost
- pomáhá proti nespavosti a křečích (svalových, menstruačních)
- podporuje zdravou regeneraci a činnost svalů a pomáhá udržovat tělesnou váhu
- přispívá ke správné srážlivosti krve a k látkové přeměně, která je důležitá pro tvorbu energie
Co říkají odborníci?
„Vápník a fosfor společně zajistí zdravé kosti a zuby. Vápník s magnesiem jsou též zodpovědné za normální činnost srdce a krevního oběhu. Hlavní část obsahu kalcia lidského organismu se nachází v kostech a zubech. Lidské tělo potřebuje ke vstřebání vápníku dostatečné množství vitaminu D. Zajišťuje silné kosti a zdravé zuby. Hlídá pravidelnou činnost srdce. Zmírňuje nespavost. Spolupracuje při vstřebávání železa. Napomáhá fungování nervového systému, především převodu vzruchů. Při kombinaci s magnesiem je vhodné dodržet poměr 2:1. Kalcium účinkuje nejlépe pokud se podává současně s vitaminy A, C a D, železem, magnesium a fosforem.“
Zdroj: MINDELL. E. 1994. Vitaminová Bible. Budapest: Gloria, 1994. s. 113-116
„Potreba horčíka v organizme úzko súvisí s príjmom vápnika. Samotný vápnik môže spôsobiť nedostatok horčíka. Naopak zase prílišné dávky horčíka zabraňujú vstrebávaniu vápnika.“
Zdroj: DAVIS. A. 2013. Čo vám chýba aby ste boli fit. Bratislava: Eko-konzult, 2013. s. 69-71