O co jde?
Takové prvky, jako jsou sodík, draslík, vápník, hořčík, fosfor, jsou přítomny ve velkém množství, ale v těle najdeme i stopové prvky, které jsou nutné pouze ve velmi malých množstvích, např. mangan, křemík, zinek, měď, selen... . Organické minerály a stopové prvky plní v našem těle velmi důležitou roli. Spojují se s bílkovinami, mastnými kyselinami a vitamíny. Minerály a stopové prvky jsou důležité a nejsou zaměnitelné. Naše tělo si je neumí samo vyrobit, proto je musí přijímat z potravy.
"Chrom, mangan, molybden a zinek si spojuje většina spíše s nárazníky nebo nerostným bohatstvím třetího světa, než s vlastním tělem. Přitom byly právě tyto látky základními stavebními kameny prvního života. Veškeré stopové prvky našeho těla by se vešly na čajovou lžičku, a přesto by lidský život nebyl bez těchto anorganických prvků možný."
Minerály a stopové prvky mají různé funkce:
- slouží jako stavební kameny kostí, jako například kalcium
- podílejí se na stovkách metabolických reakcí (Se zinkem se podílí na tvorbě více než 200 enzymů, magnezium dokonce více než 400 enzymů. Tyto enzymy „řídí“ naši látkovou výměnu a imunitní systém)
- váží těžké kovy, aby je bylo možné prostřednictvím ledvin vyloučit
- vyrábějí elektrické proudy pro přenos nervových impulsů
- jsou součástí hormonů
- zasahují do čtení a množení genů
- mají životně důležité funkce v imunitním systému
- starají se o to, aby se živiny pumpovaly do buněk a odpadní látky zase z buněk ven
- usměrňují hospodaření těla s kyselinami a zásadami
Minerály a stopové prvky jsou pro naše tělo nezbytné. I přesto, že organismus potřebuje denně poměrně malé množství minerálů, jsou pro správné fungování těla velmi důležité a nezbytné. [JOPP, 2013:18-19]
Co říkají odborníci?
„Minerály a stopové prvky mají různé funkce: Slouží jako stavební kameny kostí, jako například calcium. Podílejí se na stovkách metabolických reakcí. Tak se se zinkem podílí na tvorbě vice než 200 enzymů, magnesium dokonce vice než 400 enzymů. Tyto enzymy ,,řídí´´ naši látkovou výměnu a imunitní system. Váží těžké kovy, aby je bylo možné prostřednictvím ledvin vyloučit. Vyrábějí elektrické proudy pro přenos nervových impulsů. Jsou součástí hormonů. Zasahují do čtení a množení genů. Mají životně důležité funkce v imunitním systému. Starají se o to, aby se živiny pumpovaly do buněk a odpadní látky zase z buněk ven. Usměrňují hospodaření těla s kyselinami a zásadami.“
Zdroj: JOPP. A. 2013. Rizikový faktor nedostatek vitaminů. Praha: Gaudus s.r.o., 2013. s. 18-19