O co jde?
Znepříjemňuje vám život zvláštní pocit v žaludku, nafouknuté břicho, jednoduše špatné trávení? I když se při těchto potížích neumírá, nepodceňujte je. Optimální trávení je základem zdraví. Stále více lidí má však problémy. Dobré trávení nemusí být komplikované. Každé chronické potíže je třeba řešit.
Co radí odborníci?
,,Trávicí problémy patří mezi obtíže, které nás trápí poměrně často. Hlavní příčinou těchto neduhů jsou nesprávné stravovací návyky. Často přijímáme velké množství těžko stravitelnými potravin. Zanesené střevo, které obsahuje zbytky potravy, se stává vhodným prostředím pro množení bakterií, choroboplodných zárodků i parazitů. Pomalé trávení způsobuje nepříjemné zácpy a kvůli nim zůstávají nestrávené části potravy delší dobu v trávicím systému." MUDr. Kamil Dvořák
ZDRAVÉ TRÁVENÍ - na celkové zdraví střev doporučujeme tyto produkty:
- Produkt Na očistu střeva - přispívá k odstranění parazitů, podporuje hubnutí, pomáhá zbavit se zácpy, snižuje únavu, pomáhá redukovat plynatost a nadýmání, přispívá k úbytku akné
- Chlorella řasa - pomáhá přirozenému detoxikačnímu procesu vašeho těla, zvyšuje energetickou hladinu a vitalitu, podporuje zdraví jater, pomáhá zbavit tělo těžkých kovů, pomáhá udržovat normální funkci tlustého střeva
- Draslík - draslík se podílí na odstraňování odpadních látek z těla
Žlučník
O co jde?
Žlučník je významnou součástí trávicího systému. Nesprávná životospráva s množstvím tučného a smaženého jídla vede k tvorbě žlučových kamenů a poškození jeho vlastní funkce.
Co radí odborníci?
„ Žlč je potrebná na strávenie tukov a vitamínov A, D, E, K. Nedostatočná tvorba žlče vzniká pri nedostatku bielkovín alebo pri nadbytku rafinovaných uhľohydrátov. Časť nestrávených tukov sa rýchle zlučuje s vápnikom a železom v potrave a vytvára nerozpustné mydlá. Tieto minerály sa potom nemôžu dostať do krvi a spôsobujú okrem toho tuhú stolicu až zápchu. Ak trvá takýto stav dlhšie, môže viesť k chudokrvnosti, pórovitým, ľahko lámavým kostiam, až samovoľným zlomeninám stavcov. Okrem toho vznikajú príznaky nedostatku kyseliny linoleovej a vitamínov A, D, E, K. Stolica i dych nepríjemne zapáchajú.“
-- DAVIS. A. 2013. Čo vám chýba aby ste boli fit. Bratislava: Eko-konzult, 2013. s. 178
ŽLUČNÍK a ŽLUČOVÉ KAMENY - Pro zdraví žlučníku jsou důležité vitamíny A, D, E, K a F. Vitamin C pomáhá snižovat možnost vzniku žlučových kamenů a snižuje hladinu cholesterolu.
Průjem
O co jde?
Průjem je řídká až vodnatá stolice častější než 3 až 5-krát denně. Je projevem onemocnění trávicího systému, ale může být i průvodním znakem jiných, méně vážných onemocnění. Průjem patří mezi nejúčinnější obranné mechanismy organismu. Tělo se tak zbavuje škodlivých látek a bakterií, které vyvolaly zánětlivý stav sliznic žaludku a střev. Zdravý člověk se po ní cítí pouze zesláblý.
Co radí odborníci?
„Hlavným problémom pri hnačkách je, že strava prechádza telom tak rýchlo, že sa využije len málo živín. Jej príčina môže byť rovnako duševná, ako aj nedostatok určitých živín, napr. najčastejšie niacínamidu. Hnačka môže byť zapríčinená aj nedostatkom kyseliny listovej (vitamín B9), B6, magnézia (hlavne u umelo živených dojčiat, u ktorých vzniká nedostatok kalcia). Hnačka sa vylieči rýchlo podávaním chýbajúcich živín v pilulkách. Dôsledkom trvalých hnačiek býva nedostatok takmer každej živiny, hlavne: draslíka, magnézia. Potrebné dávať v tabletkách.“
-- DAVIS. A. 2013. Čo vám chýba aby ste boli fit. Bratislava: Eko-konzult, 2013. s. 68
PRŮJEM - na průjem pomáhají tyto živiny: vitamin B3, kyselina listová, hořčík, draslík, omega 3, vitamin F a E. Následkem průjmů je nedostatek téměř každé živiny, proto by měla být zdravá neobyčejně vyvážená.
Zácpa
ZÁCPA - zvýšený příjem vlákniny z ovoce a zeleniny pomáhá při zácpě, jakož i mléčné výrobky s kysanými kulturami, které působí laxativní. Nedostatek žluči může způsobovat zácpu, proto se zaměřte i na zvýšenou tvorbu žluči, například pomocí lecitinu. Vitaminy B1 a B5 jsou také nápomocné.
Kolititída (zánět tlustého střeva)
O co jde?
Kolititida je nemoc, která způsobuje zánět (otok a bolest) vnitřní sliznice tlustého střeva nebo konečníku. To způsobuje naléhavý krvavý průjem a únavu. Projevy nemoci se liší podle toho, jak velká část tlustého střeva je zasažena. Příznaky se v průběhu času mění - střídají se období vzplanutí (recidiva) s obdobími, kdy se vyskytuje jen málo příznaků (remise).
Co radí odborníci?
ZÁNĚT STŘEV - ať už jde o zánět tlustého střeva (kolitida) nebo o Crohnovu chorobu, vitaminy skupiny B jsou velmi nápomocné (hlavně kyselina listová a vitamin B12). Vitamin C a E působí protizánětlivě, proto se doporučuje je také zařadit do jídelníčku.
„ Pri týchto chorobách môžu byť ťažké hnačky, na črevných stenách sa môžu tvoriť vredy, ktoré občas krvácajú. Čím je hnačka ťažšia, tým viac by sa malo jesť a jedlo by malo mať väčší obsah tuku. Živiny, ktoré je potrebné uprednostňovať, sú protistresové a protihnačkové. Strava má dočasne obsahovať plnohodnotný olej – dávkovanie vitamínu E, predovšetkým pri použití olejov, pretože udržuje jedlo v žalúdku a dobre sa vstrebáva. Ďalej je treba podávať veľa žĺtkov a všetkých druhov syrov, okrem tavených, vitamínu B6, kyselinu listovú, niacinamídu a bielkovín. Neobyčajne dôležité sú zažívacie enzýmy a lecitín. Ak je krvný tlak zvýšený, používajme namiesto kuchynskej soli chlorid draselný (draslík). Kyselinu listovú je potrebné brať denne 5mg. Potrebné je tiež brať denne pilulky horčíka a všetkých vitamínov predovšetkým A, C, E, B.“
-- DAVIS. A. 2013. Čo vám chýba aby ste boli fit. Bratislava: Eko-konzult, 2013. s. 83