O co jde?
Alergie - pochází z řeckých slov alos ergos, což můžeme přeložit jako změněná / jiná reakce. Jedná se tedy o situaci při které imunitní systém reaguje jinak než by měl.
Alergie je nepřiměřená obranná reakce imunitního systému našeho organismu na látky z okolního prostředí. Látky, které u citlivého jedince vyvolávají tyto přehnané obranné reakce (spouštějí alergickou reakci) nazýváme alergeny. Jsou to často látky, které zdravému člověku neškodí. Při alergické reakci organismus reaguje vyplavením zvýšeného množství histaminu, který je pak odpovědný za alergické příznaky.
Podstatou alergie je nesprávně probíhající reakce organismu na látky cizorodé povahy, které se nazývají alergeny. Alergii může vyvolat i velmi malé množství alergenu. Výsledkem alergické reakce není ochrana před škodlivinou, ale spíše poškozování organismu nepřiměřenou odezvou na kontakt s alergenem. Abnormální reakce v nose nazýváme alergická rýma. Neodmyslitelným příznakem je vodnatý sekret, dráždění na kýchání, případně zanesené horní cesty dýchací. Častým projevem u některých jedinců je svědění očí, jejich otok a slzení, v horších případech může dojít drážděním alergeny až ke vzniku astmatu.
Co radí odborníci?
„Vitaminy B6, C a kyselina pantotenová (B5) mají antihistaminické účinky a nedostatek každého z těchto tří vitaminů eozinofilům umožňuje, aby se abnormálně rozmnožily. Příliš malé množství vitaminu C zvyšuje propustnost buněk tím, že umožňuje rozklad pojivových tkání. Podobně pokud chybějí mastné kyseliny nebo jsou zničeny kyslíkem kvůli nedostatku vitaminu E, stávají se buňky tak propustné, že do nich jednoduše vnikají škodliviny, a tak je vitamin E obzvlášť důležitý při prevenci takové propustnosti. Fakt, že nekojené děti a dospívající často trpí nedostatkem vitaminu E, nepochybně hraje roli v brzkém projevení alergií.
Vitamin A snižuje propustnost buněk na kůži a sliznicích. Mnoho dřívějších studí ukázalo, že vitamin C fantasticky účinně ulevuje při projevech alergie.
Když stres trvá tak dlouho, že vyčerpané nadledvinky dopustí vznik alergií, vzniká příliš malé množství hormonu aldosteron a velké množství sodíku se ztrácí v moči a způsobuje, že hladina sodíku v krvi napováženou klesá. Úleva se objevuje téměř okamžitě, jakmile je sodík v krvi doplněn 1/2 lžičky kuchyňské soli a stejného množství jedlé sody.
Alergické příznaky se obvykle neobjevují do třetího měsíce a pokud dieta obsahuje dostatek kyseliny linolové, hořčíku, vitaminů C, D, E a hlavně kyseliny pantotenové a pokud kojenci dostávají v droždí B-vitaminy, nemusí se alergie objevit ani u nekojených dětí.“
-- MINDELL. E. 1994. Vitaminová Bible. Budapest: Gloria, 1994. s. 64
„ Zdravé bunky nedovolia vstupu alergénom. Nedostatok každej živiny však zaviňuje stratu odolnosti. Predovšetkým nedostatok bielkovín, vitamínov C, E, nenasýtených tukov a vitamínu A. U ľudí sú alergie a symptómy nedostatku kyseliny pantoténovej (Vitamín B5) vždy zhodné: únava, nezáujem, nechutenstvo, zažívacie poruchy, bolesti hlavy, výbušnosť, nervozita, duševné depresie, hádavosť, zvýšená potreba spánku.
V krvi alergikov je neobyčajne málo vitamínu C. Vitamín C by sa mal brať zároveň po podaní akéhokoľvek medikamentu.“
-- DAVIS. A. 2013. Čo vám chýba aby ste boli fit. Bratislava: Eko-konzult, 2013. s. 37-38